

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2.2 mm |
| Width | 1.35 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 340 MΩ |
| Height | 1 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 4.535924 g |
| Lifecycle Status | Obsolete (Last Updated: 4 days ago) |
| Max Power Dissipation | 560 mW |
| Power Dissipation | 560 mW |
| Threshold Voltage | 700 mV |
| Input capacitance | 45 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 1.02 A |
| Rds On Max | 340 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 20 V |
| Turn-On Delay Time | 4.5 ns |
| Turn-Off Delay Time | 18.5 ns |
| Element Configuration | Single |
| Rise Time | 10 ns |
| Gate Charge | 0.89 nC |
| Drain to Source Resistance | 340 mΩ |
| Max Dual Supply Voltage | 20 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 8 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 20 V |
| Manufacturer Lifecycle Status | OBSOLETE (Last Updated: 4 days ago) |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
